Nieruchomości inwestycyjne — wykończenie pod klucz

Nieruchomości wykończone pod klucz, jeśli są odpowiednio przygotowane i zaaranżowane, są dobrą drogą do zabezpieczenia finansowego, zapewniającego inwestorowi regularne, pasywne dochody. 

W pełni wyposażone lokale, pozwalające na zamieszkanie „od zaraz”, bez konieczności dodatkowego umeblowania natychmiast zaczynają funkcjonować jako aktywa. Na co zwrócić uwagę, inwestując w nieruchomości z wykończeniem i wyposażeniem pod klucz? 

 

Standard wykończenia a perspektywa długoterminowa 

Apartamenty gotowe do zamieszkania są szczególnie popularne w segmencie nieruchomości premium. Fakt ten nie powinien dziwić, jakość materiałów użytych do wykończenia nieruchomości ma bowiem niemałe znaczenie. Mimo że wiąże się to z wyższymi kosztami w początkowym etapie, jest korzystniejszym rozwiązaniem w perspektywie długoterminowej.

Lokale z pełnym wyposażeniem postrzegane są jako łatwiejsze i mniej czasochłonne w zarządzaniu. Tym bardziej, gdy inwestor zdecyduje się na skorzystanie z usług zarządcy nieruchomości, który przejmie wszystkie obowiązki związane z wynajmem i dbaniem o nieruchomość. 

Warto dodać, że lokalizacja inwestycji również nie pozostaje bez znaczenia. Jest to jedna z głównych rzeczy, na jaką należy zwrócić uwagę przy dywersyfikacji portfela nieruchomości

 

Elastyczność inwestycji

W pełni wyposażona nieruchomość, przeznaczona pod najem krótkoterminowy, powinna być więc dostosowana również do potrzeb wynajmu długoterminowego (np. ze względu na zmianę strategii inwestora, potrzeby rynku, zmianę koniunktury) bez nakładu czasu, pracy i pieniędzy. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka długoterminowych strat. 

Niezbędne jest zatem wyposażenie nieruchomości w elementy ułatwiające codzienne funkcjonowanie, takie jak kuchnia i łazienka ze sprzętem AGD (jak lodówka, pralka, zmywarka) czy szafy i dodatkowe meble. Ważna jest nie tylko jakość, ale też uniwersalność wykończenia i wyposażenia, które podniosą atrakcyjność nieruchomości i pozwolą na generowanie stałego dochodu. 

Wykorzystane materiały oraz odpowiednia konserwacja i modernizacja wnętrz zwiększają atrakcyjność lokalu w dłuższej perspektywie. Przekłada się to również na wysokość czynszu i ma wpływ na popyt na nieruchomość. 

Przy zachowaniu należytej staranności, nieruchomość z wykończeniem pod klucz może zacząć generować dochód w krótkim czasie i przy niewielkim wysiłku właściciela. 

 

Podsumowanie

Im krótszy jest czas wynajmu nieruchomości, tym szybciej nowy nabywca może zacząć uzyskiwać zwrot z inwestycji. W pełni wyposażona nieruchomość pozwala na wynajęcie jej tak szybko, jak to możliwe, jednak jakość wykończenia ma tutaj spore znaczenie. Nieruchomości z wyposażeniem pod klucz powinny być postrzegane jako długoterminowe przedsięwzięcie. 

Wykończenie nieruchomości w wysokim standardzie daje inwestorom spokój na lata. Czas amortyzacji apartamentów wynosi średnio 12-15 lat i właśnie przez taki okres inwestycja powinna spełniać swoją funkcję, bez konieczności przeprowadzania poważniejszych remontów.

blog

Zobacz podobne wpisy

Masz pytania?

Nie wahaj się ich zadać. Napisz do nas lub zadzwoń.

Scroll to Top