Jak określić potencjalnego lokatora swojej inwestycji?

Inwestycja w nieruchomość mieszkaniową wiąże się z koniecznością przeanalizowania wielu czynników, wpływających na jej opłacalność. Wśród nich znajduje się również odpowiednie określenie potencjalnego najemcy danej inwestycji, co pozwoli uniknąć przestojów. Jak lokalizacja determinuje najemcę?

Wypracowanie skutecznych sposobów znajdowania najemców to ważny krok do prosperowania działalności inwestora. Najemcy są siłą napędową nieruchomości inwestycyjnych, a odpowiednie przygotowanie pozwoli nie tylko na stabilizację aktywów na długi czas, ale też zwiększenie potencjału nieruchomości. 

Na czym więc skupić się, określając potencjalnego lokatora danej inwestycji?

Lokalizacja

Lokalizację można podzielić, biorąc pod uwagę różne czynniki, ale główny podział powinien objąć przestrzeń turystyczną, biznesową i miejską. Podział na takie strefy ułatwi dobór wzorcowego lokatora, posiłkując się znanymi schematami, bowiem każda z grup ma swoje wymagania. 

Na przykład, rodzice z dziećmi bardziej cenią sobie spokojniejszą okolicę z dostępem do podstawowych usług, placówek edukacyjnych i z parkiem w okolicy, a osoby rozpoczynające życie zawodowe będą szukać sprawnego połączenia z centrum miasta i popularnymi ośrodkami biurowymi. Studenci natomiast szukają dogodnej odległości od uczelni, podczas gdy turyści postawią na skomunikowanie mieszkania z popularnymi atrakcjami w regionie. 

Warto też przyjrzeć się budynkom w sąsiedztwie danej nieruchomości, co również pomoże ocenić potencjalnych lokatorów, chętnie zamieszkujących okolicę.

 

Najem krótko- czy długoterminowy? 

Nie bez znaczenia pozostaje okres, na jaki chcemy wynająć dany lokal. Inwestując w nieruchomość przeznaczoną na wynajem długoterminowy, warto sprawdzić dostęp do usług w danej okolicy — dostępność sklepów, jednostek oświatowych, przystanków komunikacji miejskiej, restauracji czy przychodni. Im więcej oferuje okolica, tym szersza grupa najemców zainteresowanych wynajmem danego lokum.

Osoby wynajmujące nieruchomość na kilka, czy kilkanaście dni bardziej będą zainteresowane bliskością restauracji, sklepów oraz dobrym połączeniem z centrum miasta. 

Nie zapominajmy też, że określenie wzorcowego lokatora znacznie ułatwi zaaranżowanie mieszkania, odpowiadającego na potrzeby danej grupy wynajmujących. Przygotowanie nieruchomości spełniającej wymogi lokatorów znacznie przyspieszy znalezienie chętnych do zamieszkania w naszej inwestycji.

 

Czas przeznaczony na analizę otoczenia

Wspomniane wyżej działania wymagają dobrej organizacji i czasu na dokładne poznanie wad i zalet danej nieruchomości. Można działać na własną rękę, jednak określenie, a następnie znalezienie odpowiednich najemców i zarządzanie nieruchomością mogą być absorbujące. Warto wówczas rozważyć pomoc firmy zarządzającej nieruchomościami. 

Doświadczeni zarządcy sprawnie znajdują najemców, zajmują się pełną obsługą lokalu przeznaczonego na wynajem oraz oferują dodatkowe usługi. Właściciel nieruchomości może więc spać spokojnie, oddając pełną kontrolę nad wynajmem firmie dążącej do najlepszego możliwego zwrotu z inwestycji. Ceny takich usług różnią się w zależności od wybranego rozwiązania — rozliczenie prowizyjne zazwyczaj jest korzystniejsze

 

Podsumowanie

Inwestycja w nieruchomości powinna być poprzedzona szczegółową analizą czynników poprawiających jej rentowność. Określenie lokatora jest niezbędne, aby zabezpieczyć się przed przestojami lub ograniczyć je do minimum. Im dłużej mieszkanie stoi puste, tym mniej na nim zarabiamy, więc od początku powinniśmy znać docelowego najemcę. 

Lokalizacja mówi wiele o potencjalnym najemcy — warto więc przyjrzeć się otoczeniu danej nieruchomości i przeanalizować potrzeby konkretnych grup docelowych.

Skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy w znalezieniu lokalu w pełni odpowiadającego twoim potrzebom!

blog

Zobacz podobne wpisy

Masz pytania?

Nie wahaj się ich zadać. Napisz do nas lub zadzwoń.

Scroll to Top