Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę zarządzania najmem — krok po kroku

Posiadanie nieruchomości na wynajem wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, które warto powierzyć doświadczonemu operatorowi nieruchomości. Czym kierować się przy wyborze zarządcy i co powinna zawierać korzystna oferta zarządzania najmem? 

Przeglądając oferty operatorów nieruchomości, warto zwrócić uwagę na listę oferowanych usług, sposób rozliczania, znajomość lokalnego rynku oraz recenzje dotychczasowych klientów. 

Poszukiwania firmy zajmującej się obsługą najmu warto rozpocząć od odwiedzenia strony internetowej operatora. Można na niej znaleźć wiele informacji o samej firmie i oferowanych usługach, referencje oraz dane kontaktowe.  

Zanim skontaktujesz się z wybraną firmą, przygotuj listę usług, na których zależy ci najbardziej. Wśród zadań należących do zarządcy znajdują się m.in.: 

  • weryfikacja najemców i komunikacja z lokatorami,
  • pobieranie czynszu,
  • inspekcja nieruchomości, 
  • koordynacja prac utrzymaniowych i konserwacji, 
  • podstawowa księgowość i raporty,
  • działania marketingowe.

Komunikacja z najemcami 

Odpowiednia komunikacja z lokatorami jest jedną z kluczowych umiejętności, jakie powinny charakteryzować dobrego zarządcę. Zdolności organizacyjne i bieżący kontakt z osobami wynajmującymi nieruchomość pozwolą na utrzymanie usług na wysokim poziomie. 

Odpowiadanie na potrzeby lokatorów oraz gromadzenie informacji o stanie nieruchomości zajmuje sporo czasu i wymaga sprawności komunikacyjnych, oraz wiedzy i doświadczenia w zakresie zarządzania.

 

Ustalanie wysokości czynszu  

Pobieranie czynszu jest kolejną ważną częścią zarządzania nieruchomościami. Pilnowanie terminów wpłat to jedno, istotne jest też odpowiednie ustalenie wysokości czynszu. Dlatego tak ważny jest wybór operatora znającego lokalny rynek, panujące na nim warunki oraz oferty konkurencji. 

Profesjonalna wiedza na temat obecnego rynku mieszkaniowego jest niezbędna, aby przygotować ofertę, która szybko zyska zainteresowanie potencjalnych najemców. Doświadczeni operatorzy mają narzędzia do przeprowadzenie dokładnej analizy i zapewnienia, że wysokość czynszu będzie adekwatna do danej nieruchomości. 

Po ustaleniu ceny najmu warto też upewnić się, na jakich zasadach czynsz pobierany jest od lokatorów i w jakim terminie od wpłaty pieniądze pojawią się na twoim koncie. Warto też poznać procedury wdrażane np. w momencie, gdy lokator zalega lub spóźnia się z płatnością.

 

Umowa 

Zanim podpiszesz umowę o zarządzanie wynajmem, zadaj wszystkie niezbędne pytania i upewnij się, że rozumiesz każdy z zawartych w niej zapisów. Umowa powinna zawierać zakres usług zarządcy, wysokość pobieranych opłat czy obowiązki właściciela nieruchomości. Umowa powinna też określać, w jaki sposób obsługiwane i rozliczane są naprawy, warto również ustalić limit wydatków, związanych z zarządzaniem danym lokalem.  

Dodatkowo warto zawrzeć czas trwania umowy i klauzule dotyczące jej rozwiązania.  Umowa nakreśla relacje biznesowe pomiędzy właścicielem a zarządcą nieruchomości, więc przeczytaj ją uważnie i dokonaj niezbędnych zmian jeszcze przed podpisaniem.

 

Ubezpieczenie 

Warto również zapytać firmę zarządzającą nieruchomościami o ubezpieczenie OC. Zarządca podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, zatem każda firma, oferująca usługi wysokiej jakości powinna je posiadać. Odpowiedzialność cywilna operatora za zaniechanie lub wyrządzone szkody daje właścicielowi lokalu spokój i pewność, że jest chroniony w razie nieprawidłowości.

 

Opinie i referencje 

Opinie, które możesz znaleźć w internecie oraz referencje wystawione przez klientów mogą być pomocne przy wyborze firmy zarządzającej nieruchomościami. Przejrzyj opinie w sieci i poproś operatora o aktualne referencje klientów i najemców, jeśli są dostępne.

Przy okazji, warto sprawdzić, czy zarządca szybko reaguje na twoje zapytania, aby upewnić się, że uzyskasz pomoc i odpowiednie informacje zawsze, gdy ich potrzebujesz. To pokaże też, jak będą wyglądać twoje relacje z firmą zarządzającą nieruchomością.

 

Podsumowanie 

Odpowiednia firma zarządzająca nieruchomościami jest kluczowa dla powodzenia inwestycji. Przeanalizowanie wyżej wymienionych elementów pozwoli na wybór doświadczonego operatora, dzięki któremu możesz spać spokojnie. Zyskasz dzięki temu pewność, że twoja nieruchomość jest w dobrych rękach. 

blog

Zobacz podobne wpisy

Masz pytania?

Nie wahaj się ich zadać. Napisz do nas lub zadzwoń.

Scroll to Top