Umowa z operatorem nieruchomości — prowizja od zysku czy stały czynsz?

Jeśli posiadasz nieruchomość inwestycyjną na wynajem, prawdopodobnie będziesz chciał zatrudnić firmę, która pomoże ci nią zarządzać. Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę z operatorem nieruchomości?

Inwestując w nieruchomości, skupiamy się przede wszystkim na osiągnięciu jak największego zysku. Niezbędna jest więc odpowiednia strategia działania, pozwalająca na maksymalizację osiąganych przychodów. Sprawdź, dlaczego prowizja od zysku jest korzystniejsza niż umowa z operatorem na stałą wartość czynszu.

 

Rozliczenie przychodów z wynajmu

Współpraca z operatorem nieruchomości niesie za sobą wiele korzyści, pod warunkiem, że będzie oparta na przejrzystych zasadach.
Doświadczony operator, który skupia się na maksymalizacji zysku, dąży do rozliczania wynajmu nieruchomości na podstawie wpływów z prowizji. Marża przy rozliczeniu prowizyjnym najmu średnio i krótkoterminowego zazwyczaj wynosi około 15-20%, podczas gdy przy stałym czynszu sięga 25-40%. Warto jednak zauważyć, że stała kwota, jaką otrzymuje właściciel, jest zazwyczaj niższa niż w systemie prowizyjnym.
Ryzyko rozliczania prowizyjnego leży po obu stronach, jednak taka forma jest korzystniejsza w perspektywie długoterminowej. Wahania koniunkturalne, na przykład spowodowane sytuacją, jaką mogliśmy zaobserwować w czasie pandemii COVID-19, dotykają zarówno właściciela, jak i operatora. 

 

Korzyści rozliczania prowizji od zysku

W modelu, w którym prowizja naliczana jest od zysku, operator również ponosi nakłady finansowe i czasowe, przygotowując obiekt do kolejnego wynajmu. Stara się więc optymalizować koszty i utrzymywać wysoki poziom obsługi nieruchomości, od tego bowiem zależy wysokość jego wynagrodzenia. 

Za prowizją zarządcy najmem nieruchomości stoi przejęcie obowiązków związanych z kompleksową obsługą, czyli przygotowaniem nieruchomości do najmu oraz obsługą apartamentu w trakcie wynajmu. Doświadczeni zarządcy dysponują jednak własnym zapleczem technicznym i serwisem sprzątającym, co pozwala na redukcję kosztów obsługi mieszkania, apartamentu czy całego obiektu hotelowego

Często jest tak, że im niższy procent prowizji pobierany przez operatora, tym mniej usług obejmuje obsługa nieruchomości. Warto więc dokładnie przeanalizować umowę i sprawdzić, czy dany model rozliczeń na pewno odciąży właściciela apartamentu.

 

Wybór modelu współpracy ma znaczenie

Dla osoby, która jest na początku drogi inwestowania w nieruchomości, znalezienie odpowiedniego lokalu to dopiero połowa sukcesu. Niezbędne jest też nawiązanie współpracy z operatorem, który pozwoli na uzyskanie najlepszego możliwego zwrotu z inwestycji. 

Wybór modelu współpracy wpływa na rentowność inwestycji. Zarządcy nieruchomości zapewniają bowiem ciągłą obsługę, przejmując finansową i fizyczną kontrolę nad wynajmem.

Szukasz operatora, który pomoże Ci w zarządzaniu najmem Twojej nieruchomości? Skontaktuj się z nami.

blog

Zobacz podobne wpisy

Masz pytania?

Nie wahaj się ich zadać. Napisz do nas lub zadzwoń.

Scroll to Top