Gdzie szukać korzystnych inwestycji mieszkaniowych?

Zakup nieruchomości, szczególnie gdy związany jest z planami inwestycyjnymi, wymaga czasu, znajomości rynku i umiejętnego oszacowania rentowności.

 

Jak znaleźć mieszkanie w korzystnej cenie, w odpowiedniej lokalizacji i z wysokim standardem wykończenia? 

Wiedza inwestycyjna to jedno, niezbędna jest też umiejętność wyszukania lokalu, który zapewni bezpieczną i zyskowną lokatę kapitału. Szukając nieruchomości, warto więc wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, co powinno wzbudzić naszą czujność, a także czym różni się inwestycja w lokal mieszkalny od lokalu hotelowego. 

 

Inwestycja w nieruchomość — na co zwrócić uwagę? 

Warto znać różnice między inwestycją w lokal mieszkalny i lokal hotelowy. Inwestowanie w nieruchomości to nie tylko zakup mieszkania na wynajem długoterminowy. Dostępnych jest też wiele opcji najmu krótkoterminowego i w tym przypadku lokalizacja nieruchomości jest szczególnie ważna. Co więcej, zakup aparthotelu pozwala na odliczenie VAT-u również osobom fizycznym.

Zobacz również: Ile można zaoszczędzić inwestując w aparthotel?

Wynajem lokali w aparthotelu wiąże się z większą rotacją lokatorów, co wymaga znacznie większego zaangażowania w obsługę wynajmu. W takim przypadku warto rozważyć współpracę z operatorem nieruchomości oraz zwrócić uwagę na wysokiej jakości wyposażenie lokalu z użyciem trwałych i odpornych materiałów

Co jeszcze należy uwzględnić podczas szukania idealnej nieruchomości? 

 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego 

Przed zakupem nieruchomości warto sprawdzić jak może zmienić się jej otoczenie w najbliższych latach (planowane inwestycje, rozwój dróg i ciągów komunikacyjnych).  Informacje te pozwolą oszacować czy planowane zmiany mogą mieć wpływ na wartość nieruchomości. 

Ważna jest też okolica nieruchomości, szczególnie gdy jest to obiekt hotelowy. Warto więc sprawdzić, czy dane miejsce chętnie jest odwiedzane przez turystów lub klientów biznesowych, jak duża jest konkurencja w okolicy, czy miejsce jest dobrze skomunikowane z centrum miasta. Ważne, aby lokalizacja odpowiadała potrzebom grupy, której planujemy wynająć dany lokal. 

 

Koszty ukryte

Wszystkie dodatkowe koszty wpływają na rentowność mieszkania, zatem jeszcze przed podpisaniem umowy warto dokładnie ustalić, czego można się spodziewać. 

 

Przed zakupem nieruchomości należy dokładnie oszacować koszty, również te, które pojawią się podczas eksploatacji lokalu. Warto więc zwrócić uwagę na wysokość podatku od nieruchomości, koszt kredytu (jeśli w taki sposób finansowana jest inwestycja), utrzymanie mieszkania czy ewentualne naprawy lub remonty (czy koszty obejmą również remont części wspólnych budynku?). Do tego może również dojść koszt promocji lokalu w celu dotarcia do najemców. 

Szukając mieszkania na własną rękę, warto również sprawdzić, czy w skład ceny całkowitej wchodzi też miejsce postojowe i komórka lokatorska, a jeśli jest to mieszkanie z rynku wtórnego, należy dokładnie sprawdzić, czy lokal nie wymaga generalnego remontu. 

 

Standard wykończenia

Kupując mieszkanie czy lokal na najem krótkoterminowy z rynku pierwotnego, podczas podpisywania umowy z pewnością otrzymamy również dokument zawierający szczegółowe informacje dotyczące prac, które muszą być wykonane przed przekazaniem lokalu (nawet jeśli mowa o stanie deweloperskim). Może warto rozważyć wykończenie pod klucz? W pełni umeblowane mieszkania natychmiast zaczynają funkcjonować jako aktywa.  

Decydując się na inwestycję w obiekt hotelowy, warto zwrócić uwagę na wykończenie lokalu w podwyższonym standardzie, bowiem jakość materiałów i odpowiednie zaplanowanie przestrzeni są niezwykle ważne dla funkcjonalności i wydajnej eksploatacji wynajmowanej przestrzeni. 

 

Zabytkowa nieruchomość

Przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego warto także sprawdzić, czy nie została ona uznana za zabytek nieruchomy, co wiąże się z wieloma ograniczeniami. Niezbędna jest wówczas opieka konserwatora, a więc trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami oraz z utrudnieniami przy ewentualnej chęci remontu czy rozbudowy nieruchomości. 

 

Gdzie szukać najlepszych ofert?

Serwisy ogłoszeniowe

Portale z ogłoszeniami są jednym z pierwszych miejsc, w których zainteresowani szukają nieruchomości. Nic dziwnego — jest to też najlepsze źródło informacji o średnich cenach w danej okolicy, o popularności danego metrażu czy rozkładu pomieszczeń, a także o atrakcyjności danej okolicy. 

 

Dostępne filtry pomogą porównać dane lokale na rynkach wtórnym i pierwotnym. Warto jednak zachować czujność i uważać na zbyt atrakcyjne oferty. Nie oznacza to, że każda promocja wiąże się z oszustwem, jednak jeśli cena jest znacznie niższa od średniej rynkowej, a lokal opisywany jest w samych superlatywach, powinna nam się zaświecić czerwona lampka. Podczas szukania nieruchomości inwestycyjnej ważne są cierpliwość i chłodna kalkulacja. 

 

Strony internetowe deweloperów i pośredników nieruchomości

Aktualnie realizowane inwestycje budowlane można znaleźć również na stronach internetowych deweloperów, jednak przeglądanie ofert każdej firmy z osobna zajmuje nieco więcej czasu. Zaletą takiego rozwiązania jest bezpośredni kontakt z biurem sprzedaży danego dewelopera, który pozwoli na uzyskanie szczegółowych informacji o danej nieruchomości, czy poznanie dalszych planów inwestycyjnych. 

 

Zawsze jednak należy sprawdzić dewelopera — od ilu lat działa na rynku, jaka jest jego pozycja rynkowa i czy nie jest zadłużony, jakie nieruchomości znajdują się w jego portfolio, jakie opinie można znaleźć o nim w internecie, itp. 

 

Innym rozwiązaniem jest współpraca z pośrednikami nieruchomości. Często mają oni dostęp do atrakcyjnych ofert, zanim te pojawią się na rynku. Mimo że korzystanie z ich usług wiąże się z dodatkową opłatą, oszczędzamy czas i zyskujemy pewność na znalezienie oferty spełniającej główne kryteria poszukiwań. 

 

Serwisy społecznościowe

Social media to nie tylko miejsce dzielenia się chwilami z życia prywatnego. W serwisach takich jak Facebook czy LinkedIn również możemy znaleźć sporo ofert, szczególnie z danego regionu. Dużą popularnością cieszą się często aktualizowane grupy na Facebooku, sporo ogłoszeń i aktualnych informacji znajdziemy również w profilach deweloperów. 

Każda z wyżej wymienionych aktywności wymaga jednak sporo czasu, a samodzielne rozeznanie w rynku nie należy do najłatwiejszych.

 

Szukasz sprawdzonych nieruchomości, zapewniających bezpieczną inwestycję?

Skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy w znalezieniu lokalu w pełni odpowiadającego twoim potrzebom

blog

Zobacz podobne wpisy

Masz pytania?

Nie wahaj się ich zadać. Napisz do nas lub zadzwoń.

Scroll to Top