Ile można zaoszczędzić inwestując w aparthotel?

Inwestowanie w nieruchomości niemal zawsze wygrywało z lokatami czy innymi produktami bankowymi.

Teraz gdy banki znacznie obniżyły stopy procentowe, jest to jeszcze bardziej atrakcyjne. Dodatkowym argumentem przemawiającym za inwestycją w aparthotel jest możliwość zwrotu VAT-u zapłaconego w cenie lokalu.

Kiedy więc apartament na wynajem staje się opłacalną inwestycją?  

Deweloperzy szacują, że co najmniej 30% kupowanych mieszkań stanowią zakupy inwestycyjne. Wynika to m.in. z możliwości odliczenia VAT-u, który dla lokali użytkowych wynosi 23%, podczas gdy lokale mieszkalne są opodatkowane podstawową stawką VAT w wysokości 8%.  

VAT, czyli podatek od towarów i usług dotyczy zarówno sprzedawców, jak i nabywców. Mając na uwadze fakt, że praktycznie każdy, kto jest czynnym podatnikiem VAT, może otrzymać zwrot podatku, znacznie zwiększa się atrakcyjność inwestycji w aparthotele. Warto więc zapoznać się z niuansami podatkowymi przed zakupem lokalu niemieszkalnego. 

 

Kto może odliczyć VAT?

Inwestycja w aparthotel wiąże się z zakupem nieruchomości użytkowej. Nie jest to więc lokal mieszkalny, użytkowany przez właściciela nieruchomości, a apartament przeznaczony na najem krótkoterminowy. Kupno takiego lokalu pozwala więc na odliczenie VAT-u osobom fizycznym. Dotyczy to również osób nieprowadzących działalności gospodarczej – na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.  

Warto pamiętać, że zwrot VAT-u jest możliwy, jeśli nabywca apartamentu nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych (np. sprzedaży). 

Jak odliczyć VAT od zakupu aparthotelu?  

Procedura zwrotu podatku nie jest skomplikowana, jednak należy spełnić kilka warunków jeszcze przed podpisaniem umowy z deweloperem. Przyjrzyjmy się dwóm sytuacjom.  

Przypadek, gdy nabywca nie prowadzi działalności gospodarczej:  

Wspomniana wyżej ustawa dopuszcza sytuację, gdy nabywca apartamentu będący osobą fizyczną rejestruje się jako podatnik VAT (poprzez złożenie formularza VAT-R we właściwym urzędzie skarbowym). Należy jednak pamiętać, że czynności te powinny być wykonane jeszcze przed wpłatą zaliczki.  

Warunkiem możliwości odliczania VAT-u jest wykorzystanie lokalu wyłącznie do najmu. Najem rozliczany jest na podstawie faktury VAT, wystawionej przez osobę fizyczną. 

Aby otrzymać zwrot podatku, po zakupie nieruchomości należy złożyć deklarację VAT-7 i jednolity plik kontrolny JPK-VAT w urzędzie skarbowym. Deklaracja podatkowa umożliwia przeniesienie nadwyżki podatku na kolejne okresy rozliczeniowe lub zawnioskowanie o zwrot nadwyżki, który następuje w ciągu 60 lub 180 dni od złożenia deklaracji.  

Zwrot VAT-u dla osób prowadzących działalność gospodarczą:  

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i będące podatnikiem VAT, odliczają podatek na takich samych zasadach jak w przypadku innych wydatków. Jeśli jednak przedsiębiorca nie jest vatowcem, konieczne jest zarejestrowanie się jako czynny podatnik VAT. Wiąże się to ze złożeniem formularza VAT-R. 

Jeśli przedsiębiorca korzystał ze zwolnienia podmiotowego z VAT, po zarejestrowaniu się jako czynny podatnik VAT będzie musiał doliczać VAT do bieżącej działalności. Natomiast przedsiębiorcy, którzy przed złożeniem deklaracji świadczyli usługi zwolnione z VAT (zwolnienie przedmiotowe), będą musieli ustalić proporcję VAT w stosunku do odliczenia podatku za koszty ogólne.  

 

Ile można zaoszczędzić na zakupie lokalu w aparthotelu? 

W przypadku lokalu o wartości 1 miliona zł brutto, podatek VAT stanowi blisko 187 tys. zł. Oznacza to więc, że po zakupie nieruchomości, dosyć spora kwota wraca na konto kupującego. Z doświadczenia wiemy, że nabywcy wspomnianych lokali zaoszczędzone pieniądze przeznaczają na kolejne inwestycje lub np. na zakup samochodu. To jasno pokazuje, jak znaczne są to kwoty i jak zwiększa się opłacalność takiej inwestycji. 

Inwestowanie w apartamenty przeznaczone pod wynajem niesie za sobą wiele korzyści, a lokale użytkowe wciąż generują zyski wyższe niż inflacja. Zgodnie z zasadą, zakupiona nieruchomość może być wynajmowana w celach użytkowych, np. jako dłuższy lub krótki pobyt hotelowy, jednak nie w celach mieszkalnych. Nie wyklucza to jednak wynajmu długoterminowego – w takiej sytuacji konieczne jest doliczenie VAT-u do danej usługi i odpowiednie skonstruowanie umowy wynajmu. 

 

Podsumowanie 

  • Inwestor nabywa nieruchomość użytkową, a nie lokal mieszkalny, co pozwala mu na odliczenie VAT-u, bowiem apartament przeznaczony jest do najmu krótkoterminowego. 
  • Zwrot podatku VAT możliwy jest zarówno dla firm, jak i dla osób fizycznych. 
  • Wielu deweloperów oferuje ceny netto apartamentów – właśnie z myślą o osobach mogących uzyskać całkowity zwrot VAT.
  • Odliczenie VAT-u po zakupie lokalu w aparthotelu nie wyklucza wynajmu długoterminowego. 

Zastanawiasz się nad zainwestowaniem w aparthotel? Chcesz wiedzieć więcej o możliwości uzyskania zwrotu VAT-u?

Skontaktuj się z nami – z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy twoje wątpliwości! 

blog

Zobacz podobne wpisy

Masz pytania?

Nie wahaj się ich zadać. Napisz do nas lub zadzwoń.

Scroll to Top