Inwestowanie w nieruchomości jest doskonałym sposobem na generowanie pasywnego dochodu. Jednak aby osiągnąć zwrot z zainwestowanego kapitału, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie nieruchomości dla danej grupy odbiorców i rozsądne zarządzanie apartamentami. Czym jest najem krótkoterminowy i jakie są korzyści takiego rozwiązania?
Inwestując czas i pieniądze w nieruchomość, głównym celem jest uzyskanie jak najlepszego zwrotu z inwestycji. Wynajem krótkoterminowy staje się bardzo popularny jako alternatywa dla drogich hoteli w miejscowościach wypoczynkowych lub obszarach o wysokim natężeniu ruchu turystycznego czy w centrach biznesowych i pozwala osiągnąć lepsze wyniki finansowe.
Według The Telegraph wynajem krótkoterminowy może przynieść około 30% wyższe zyski niż wynajem długoterminowy. Jest to jak najbardziej możliwe, pod warunkiem, że wynajmowane mieszkanie będzie położone blisko popularnych atrakcji turystycznych lub w sąsiedztwie centrum biznesowego.
Czym charakteryzuje się najem krótkoterminowy?
Najem krótkoterminowy wiąże się z wynajmem poniżej 30 dni i często nazywany jest wynajmem wakacyjnym, bowiem takie oferty najczęściej kierowane są do turystów. Rozwiązanie to cieszy się również dużą popularnością wśród firm, poszukujących tymczasowego lokum dla swoich pracowników, więc lokalizacja apartamentu ma spore znaczenie. Decydując się na najem krótkoterminowy, warto więc wziąć pod uwagę sezonowość i popyt na takie usługi w danym miejscu.
Bez wątpienia wynajem krótkoterminowy to częsta rotacja lokatorów, co wiąże się z koniecznością poświęcenia większej ilości czasu na obsługę takiego obiektu, jednak odpowiednie zarządzanie przynosi spore korzyści finansowe. Warto więc podpisać umowę z operatorem nieruchomości, specjalizującym się w zarządzaniu, ale też przygotowaniu lokalu na wynajem — od oceny rentowności, przez aranżację wnętrz po administrowanie najmem.
Zalety najmu krótkoterminowego
Wiele osób decyduje się na wynajem długoterminowy ze względu na stały dochód i pozornie łatwiejsze zarządzanie taką inwestycją. Najem krótkoterminowy wiąże się jednak z wieloma zaletami, które warto rozważyć, inwestując w nieruchomość na wynajem.
Wyższe dochody
Najem krótkoterminowy może przynieść wyższe dochody niż opcja długoterminowa, szczególnie w okresie wakacyjnym. Zwroty osiągane z takiej inwestycji są wyższe mimo wyższych kosztów zarządzania i większej ilości czasu, jaką trzeba poświęcić na obsługę danego lokalu.
Utrzymanie wysokiego standardu
Mimo że przy wynajmie krótkoterminowym lokatorzy częściej się zmieniają, obiekty takie utrzymywane są w dobrym stanie, dzięki częstemu sprzątaniu i przygotowywaniu wnętrz dla nowych lokatorów. Łatwiej też wykonać rutynowe czynności konserwacyjne, czy zidentyfikować drobne usterki i zająć się nimi, zanim przerodzą się w poważny problem — zazwyczaj długoterminowi najemcy powodują większe zużycie mebli i urządzeń.
Elastyczność w dostosowaniu cen
Lokale przeznaczone na wynajem krótkoterminowy mają znacznie większe możliwości dostosowywania cen, w zależności od aktualnej stawki rynkowej, sezonu czy zainteresowania daną nieruchomością. Jeśli lokal cieszy się dużym powodzeniem, można podnieść kwotę wynajmu w celu maksymalizacji zysków.
Nieruchomość wynajmowana krótkoterminowo może generować nawet o 30% wyższy miesięczny czynsz niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Lokatorzy wybierający dany apartament na wypoczynek wakacyjny, są skłonni zapłacić więcej za noc, bowiem wówczas nieruchomość taka konkuruje z hotelami, a nie z mieszkaniami z lokalnego rynku.
Jak jakość wykończenia lokalu wpływa na zyski?
Na ogólne doświadczenie gości wpływa nie tylko styl, w jakim urządzony jest apartament, ale też jakość wyposażenia. Bez wątpienia meble i urządzenia powinny być przygotowane na intensywne użytkowanie, konieczne jest więc przemyślenie i odpowiednie zaplanowanie każdego pomieszczenia.
Jeśli więc nieruchomość ma przynosić zyski, przy projektowaniu wnętrza trzeba pamiętać, że apartament na wynajem nie jest prywatnym mieszkaniem, zatem lepiej postawić na minimalizm i funkcjonalność niż trendy panujące w danym sezonie. Goście cenią też spójność i powtarzalność usług — wiedzą, czego mogą się spodziewać i szybciej się aklimatyzują.
Zmiana krótkoterminowego najmu na długoterminowy
Niektóre nieruchomości wynajmowane krótkoterminowo mogą być z łatwością przekształcone do najmu długoterminowego. Dlatego tak ważne jest wyposażenie nieruchomości w uniwersalne meble i sprzęty, które spełnią oczekiwania różnych gości.
Podsumowując, najem krótkoterminowy z natury wymaga nieco większego zaangażowania i częstszych wizyt w obiekcie, jednak przekłada się to na wyższy zysk. Wybór profesjonalnej firmy zarządzającej nieruchomościami i zautomatyzowanie wszystkich możliwych procesów pozwoli na czerpanie korzyści z inwestycji, bez konieczności angażowania dużej ilości czasu i energii.